středa 5. června 2013

Kontaktní čočky - tvrdé nebo měkké - část druhá

V první části jsme se dozvěděli, že se kontaktní čočky dají dělit na kontaktní čočky měkké a kontaktní čočky tvrdé. Dozvěděli jsme se bližší informace o tomto dělení.

V dnešní části se zaměříme na obě tyhle skupiny a jejich rozdělení na další specifické podskupiny.


Image courtesy of  graur codrin / FreeDigitalPhotos.net

Výhodou měkkých kontaktních čoček je hlavně pohodlné nošení, snadná aplikace a příznivá cena. Mezi nejhlavnější výhodu patří, že silikon-hydrogelové kontaktní čočky mají vysokou propustnost kyslíku. Zajistí tak tedy velice dobré dýchání rohovky. Naproti tomu, mají mnohem horší smáčenlivost, vyšší tuhost a tendenci k tvorbě lipidických usazenin

Mezi nevýhody měkkých kontaktních čoček patří vyšší náchylnost materiálu. Materiál je při častém nošení hůře snášen. Je třeba je pravidelně měnit, protože se na nich tvoří lipidové, bílkovinné usazeniny. Při špatném výběru kontaktní čočky nebo při neopatrném zacházení a zanedbané péči mohou nastat komplikace, zejména záněty spojivek.


Image courtesy of  healingdream / FreeDigitalPhotos.net

Mezi nevýhody tvrdých kontaktních čoček patří, že nejsou schopny propustit k rohovce kyslík, díky tomu se v dnešní době již moc nepoužívají. První aplikace tvrdých čoček může být velice nepříjemná, neboť kontaktní čočky jsou často nepohodlné. Poté co si na ně uživatel zvykne nečinní žádný problém při užívání. Někdy může nastat problém s tvarem kontaktní čočky, v tomto případě je potřeba kontaktní čočku upravit, tak aby přesně kopírovala rohovku. Jejich cena je obvykle vyšší než u měkkých čoček, ale jejich trvanlivost je o mnohem delší.

Záleží tedy jen na Vás, jaký typ kontaktních čoček potřebujete, a jak jsou pro Vás pohodlné.

Kam pokračovat? http://eshop.fokusoptik.cz/kontaktni-cocky/

Žádné komentáře:

Okomentovat